Az ellenség a saját, fecsegő agyunk, aminek ha adunk akár egy ezredmásodpercet, rögtön egy millió kifogást és átlátszó indokokat talál rá, hogy „miért nem tudjuk” megtenni, vagy megcsinálni, amit akarunk. Steven Pressfield
Bármilyen hihetetlen, én is jól ismerem az önbizalomhiányt. Ezt a barátságtalan, bizonytalanságba taszító érzést, ami azt mondja, „ehhez kevés vagy…” És vannak pillanatok, amikor semmilyen önvizsgálat, vagy máshoz való hasonlítgatás sem segít – sőt, csak tovább rontanak a helyzeten.
Egy dolgot azonban jó ha tisztázunk még az elején. Az önbizalomhiány nem feltétlenül kapcsolódik össze az alacsony önbecsüléssel. Az egész önbizalomhiány – nem meglepő módon –, a gyerekkorig vezethető vissza. Bár ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen kutatások kimutatták, hogy mire egy kisgyerekből felnőtt válik, a „nem” szót 50.000-szer, míg az „igen” szót mindössze 7.000-szer hallja. Van, aki még csodálkozik az önbizalom hiányos emberekkel teli világunkon?
De nézzük, mik azok a tippek, amik az elmúlt 10 évben nekem beváltak. Amiknek a segítségével le tudtam küzdeni az hiányaimat és el tudtam fogadni önmagam. Nincs reménytelen helyzet, ha van kellő akarat.
1. A legrosszabb forgatókönyv
Az önbizalomhiány gyakran irreális előrejelzéseket generál bennünk. Biztosan érezted már úgy, mint akire a világ szakad rá, ugye? Lehet, hogy egy kicsit kisiklott az életed, de nem kell egyből a legnagyobb katasztrófát vizionálnod. Egy kutatás kimutatta, hogy amitől tartunk, annak 10%-a sem történik meg velünk, egész életünk során. Tehát ha a legrosszabb forgatókönyvet „állandóan” éled, akkor jobb, ha befejezed a drámázást. Nem vagy te sem drámakirálynő, sem drámakirály.
2. Maradj mindig éber
Fel lehet ismerni azokat a helyzeteket, amelyek a leggyakoribb kiváltó okai lehetnek az önbizalomhiánynak. Sőt, miután felismerted, aktívan ellen is tudsz állni neki. Biztosan kerültél már olyan helyzetbe, amikor valaki megpróbált téged rosszabb színben – kevesebbnek – feltüntetni, mint amit hiszel magadról. Aki könnyen befolyásolható, az elhiszi másnak, hogy „kevés”. Pedig a legtöbb esetben azért alacsonyítanak le bizonyos emberek másokat, hogy jobb színben láthassák magukat. Szánalmas, de ez van. Maradj éber és a magadról alkotott képet csak olyanok tanácsára formáld, akik már ott járnak, ahová te is tartasz.
3. Az együttérzés gyakorlása
Hihetetlen mi? Pedig teljesen egyértelmű. Persze nem arról van szó, hogy direkt keress elesettebb embereket magadnál. Inkább arról, hogy segíts önzetlenül másoknak. Ezzel egyrészt fejleszted az érzelmi intelligenciád, az érzelmi rugalmasságod, másrészt jobban megértheted, hogy hibázni emberi dolog. Az élet tökéletlenségének megértése képes eltüntetni az önbizalomhiányt, hiszen éppen a tökéletességről alkotott kép az, ami kialakítja.
4. Az önérvényesítés gyakorlása
Rendben van, ha kikéred mások tanácsát. Abszolút hasznos lehet sok esetben. Azonban, ha folyamatosan szükséged van mások véleményére, mielőtt döntést hoznál, azzal hosszú távon aláásod a hited. Ha mindig mások mondják meg mit csinálj, akkor mennyire vagy magadban biztos? Hallgass a megérzésedre, ő legjobb tanácsadód – ezt már Steve Jobs is megmondta.
5. Vezess naplót
Bumm! Írj az érzéseidről. Bár önmagában ez a módszer nem változtatja meg az életed, mégis egy külső rálátást fog adni a tényekről és a realitásról. Vesd papírra rendszeresen a gondolataid, majd olvasgasd őket vissza. A tények vizsgálata ezen a szemüvegen keresztül nem szünteti meg a bizonytalanságot benned, azonban képes csökkenteni. Ez pedig már elég ahhoz, hogy fejlődni tudj, és egy következő szintre lépj az önbizalom felé. Ezt hívják önterápiának. (Én több mint 10 éve használom.)
6. Felejtsd el, mit gondolnak mások
Ha nem csinálsz semmit, nem is ítélhetnek el érte – ez a modern emberben lévő legnagyobb fék. Nem akarsz kudarcot, ezért inkább bele se vágsz. Nem akarod, hogy mások rossz véleménnyel legyenek rólad, ezért inkább csendben maradsz, és nem mondod el a véleményed. Ismerősen hangzik? Pedig igazán senkit sem érdekelsz annyira, hogy néhány óránál tovább téma legyél. (Kivéve a családod persze.) Szerintem nem érdemes mások véleményétől félni. Egy életünk van, azt kell jól élni. A világbajnok bokszoló sem azon izgul, hogy kiüti a másikat a győzelemért. Neked a saját véleményed és a saját utad legyen a legfontosabb. Más se helyez téged maga elé – ha csak nem egy nagy balek. Hogy mások mit gondolna rólad, az nem a te dolgod.
7. Kövesd az ösztöneid
Ennek köszönheti az emberiség, hogy még mindig életben van. Mégis képesek vagyunk döntéseinket halogatni – akár évekig is. Ez természetesen az önbizalomhiányból fakad, mivel nem vagyunk biztosak magunkban – ezáltal döntéseinkben sem. Pedig az ösztön nem engedi, hogy rossz irányba menjünk. Néha kerülőútra vihet, igaz. De azt csak mi gondoljuk annak, valószínűleg az a mi legrövidebb utunk a célunkig. Sokszor szoktam mondani, hogy az agyunk a legnagyobb ellenségünk, hiába emelkedtünk ki miatta az állatvilágból. Mert a természet jól működik racionalitások nélkül is. Ha az oroszlán szomjas, akkor elmegy inni a patakhoz. Ezzel szemben mi emberek, megmagyarázzuk magunknak – sőt közösségeket alkotunk a nézeteinknek –, hogy miért ne igyunk abból a patakból, ami nélkül szomjan halunk. Szóval… döntési helyzetekben lépj egyet hátra és a túlracionalizálás helyett halld meg a lelked hangját.
8. Összpontosíts a jelenre
A teljesítményedet nagyban képes rontani az önbizalomhiány. Mi lesz, ha nem lesz jó, amit éppen csinálsz? Mi lesz, ha kudarc ér? Ezeket a kérdéseket gyakran feltesszük magunknak – túl korán. A 100 méteres futó olimpikon se azon a 100 méteren kezdi el elemezni a befutó utáni következményeket. Amikor fut, akkor fut. Azért ezt a példát írom, mert ebből megérted: ha csinálsz valamit, akkor azt csináld, ne kalandozz el olyan messze az időben, ami csak rontja a teljesítményed. Ha minden energiád egy helyre fókuszálod, kihozod magadból a legtöbbet. Ha kihozod magadból a legtöbbet, büszke leszel magadra. Ha büszke vagy a teljesítményedre, nem fog zavarni, hogy mások mit gondolnak rólad, hiszen minden tőled telhetőt megtettél. Értem?
Az önbizalomhiány leküzdése kiemelt figyelmet igényel. A külvilág helyett, önmagad belső kritikusává kell válnod hozzá. Az első lépés a siker felé azzal kezdődik, hogy ELÉG VAGYOK!
Pacsipuszi,
Ákos