Volt már veled is olyan, hogy edzés helyett ledöglöttél sorozatot nézni? Vagy a megfogadott egészséges táplálkozást a rohanás miatt a mekire cserélted? Vagy csak velem van ez így? Ha Te is úgy érzed, néha szükséged van rá, hogy seggbe rúgd saját magad, akkor most mutatok 7 könnyen használható módszert. Azonban ahhoz, hogy motiválni tudd magad, tisztázzunk először is néhány dolgot...
De mi is az a motiváció?
A motiváció szerintem 3 részből épül fel:
- Döntés, amit meghozol, mert változtatni akarsz valami miatt.
- Cselekvés. Elkezdesz valamit máshogy csinálni, mint korábban.
- Kitartás. Ezzel tudod elérni a célod, ezáltal változol meg hosszú távon.
Ahhoz hogy elérd a célod, mind a három feltételnek teljesülnie kell! Nincs mese, nem lehet elbliccelni a cselekvést és a kitartást!
Milyen típusai vannak a motivációnak?
Lehet belső motiváció. Ilyenkor úgy érezzük, valami hiányzik az életünkből. Például belső motiváció elmenni egy olyan munkahelyre, ami bár kevesebbet fizet, mint a jelenlegi, mégis örömmel tölt el a végzése. De tipikus belső motiváció, a fogyás és az egészséges táplálkozás is. Ha valamit belső motivációra érünk el, arra büszkék vagyunk, és sokáig emlegetjük még. Egyetlen buktatója van, mivel ki vagyunk szolgáltatva saját hangulatingadozásunknak, a kitartásban ez ellenünk fordulhat. (Láttunk már ilyet, ugye? Vagy itt senki nem jár mekibe?)
És lehet külső motiváció. Ilyenkor valamilyen külső nyomás hatására cselekszünk. Például lehet éppen azért dolgozol egy számodra kevésbé izgalmas munkahelyen, mert jobban fizet annál, amit igazán szeretsz csinálni. Ez tipikus mintapéldája a külső motivációnak. Ráadásul csalóka is, mert a külvilág dicsérettel jutalmazza a külső motivációk által tett erőfeszítéseid. Miért van ez? Mert a külvilág azt látja, hogy mennyit keresel (hogy ennél a munkahely/pénzkeresés példánál maradjunk), nem azt, hogy érzed magad közben. Azonban ha nem annyira égető az a külső nyomás, aminek a hatására nincs más választásunk, mint motiválttá tenni magunk, akkor a végtelenségig is képesek vagyunk elhalogatni a cselekvést.
Hogyan tudod motiválni magad?
1. Ha félsz a kudarctól
Ez az első lépés, amivel a legtöbb esetben tarkón lövöd saját magad. A félelem egy statikus dolog. Csak van, és amivel Te is csak egy helyben maradsz. Mi lenne, ha elkezdenél cselekedni? Bújj ki egy pillanatra a takaród alól és kelj fel az ágyból. Ha csak ennyit teszel, a félelmeid megtorpannak egy pillanatra. Nem elkezdeni lesz a nehezebb része. A félelmeid átlépése után, igazából még nem történik semmi igazi változás. De kalandozz el egy kicsit, mert minden csak nézőpont kérdése. Gondolj bele, mi a legrosszabb forgatókönyv, ami történhet? Ha bele se kezdesz, akkor marad minden ugyan olyan. Ha belevágsz, bármi történhet. Ez annyira félelmetes? Hogy bármi megtörténhet? Egy csomó tök jó dolog? Szóval miért is akarsz annyira félni?
2 Túl unalmas amit csinálod kellene?
Sokszor alibi tevékenységeket végzünk ahelyett, amit valójában akarunk. Lehet, hogy nem mész el edzeni, mert úgy érzed, nincs elég időd rá. De helyette megnézel egy sorozatot, mert az csak 40 perc, de aztán lehet két rész lesz… sőt egy egész évad. Összpontosíts a feladatra, ahelyett hogy a tevékenység idejét néznéd. Tudom, vannak unalmas dolgok, amiket a hátunk közepére se kívánunk. De a sikeres emberek megcsinálják azt, amit a sikertelenek unalmasnak találnak, és éppen ezért lesznek sikeresek. Ha ezt az egy mondatot ismételgeted magadnak, hamar azon kapod magad, hogy csinálod a dolgaid – ha nem akarod átverni magad, persze. Ha mondjuk edzeni akarsz, de hadilábon állsz vele – mert nyilván minden fontosabb lesz – akkor határozz meg részcélokat. Például nekem van egy gyakorlatsorom, amit minden nap, vagy minden másnap elvégzek. Nem akarok most előbbre látni, mert a folytonosság, a rendszeresség a fontos. Hidd el nekem sincs sok időm – ahogy neked se. De napi 20-30 percre megállok és elvégzem a feladatsort. Aztán a naptárban piros X-et teszek ahhoz a naphoz, amikor megcsináltam. Látványos és motiváló vs. unalmas. Sikeres akarsz lenni?
3. Nem érzed jól magad?
Mert rád tört a lustaság? Nincs kedved semmihez? Akkor itt az ideje megszervezned a saját életed. Nem abba fáradunk el, amit megcsináltunk, hanem azok a dolgok húzzák le az energiánkat, amikről tudjuk hogy meg kell csinálnunk, de mégis halogatjuk. Persze nincs azzal baj, ha estére csak dögleni akarsz az ágyban. De tudnod kell magadról, mikor vagy a teljesítőképességed csúcsán. Az évek során az ember ez észreveszi magát. Én például éjjel mindig sokkal kreatívabb és hatékonyabb vagyok, mint nappal. Ha ismered magad, tudod úgy szervezni az életed, hogy magasabb aktivitást érj el. Ha te korán vagy aktív, kelj fel és csináld a dolgod! Ha éjjel, maradj fent és vágj bele. Persze helyetted más nem tudja csinálni, ehhez kellesz. A titok abban van, hogy nem akarod magadra erőltetni azt, ami rád nem igaz, mert ettől érzed magad lustának. Mindenkinek van egy természetes energiaszint változása egy napban. Ne az ebéd utáni kajakómában várd azt, hogy megváltod a világot.
4. Túl fáradt vagy?
Ha küzdened kell, hogy ébren maradj, akkor inkább aludj. A tested mindig tudja, mire van szüksége. Figyelj oda magadra fizikailag és mentálisan is. Szánj időt az étkezésekre, a kikapcsolódásra és a testmozgásra. Ennek a háromnak a kombinációja adja meg az erőt és az energiát a mindennapokban. Hosszú távú sikereket kiegyensúlyozott élettel lehet elérni. Én legalább annyira szeretek főzni, mint a Boldogság Projekt blogra írni. :) Sokszor napközben is megszakítom a munkát, hogy 1 órára kimenjek a konyhába és főzzek valami egészségeset és finomat. Napközben ez egy olyan tevékenység, ami túllendít az e nélkül bekövetkező délutáni fáradságon. A testünk jelzései okosabbak nálunk, ezért figyelnünk kell rá. Nincs abban semmi rossz, ha két feladat között feltöltődésre van szükségünk. Csak ne ragadjunk bele, ahogy arról már az unalmas dolgoknál írtam. Ha fáradt vagy, pihenj. De ha állandóan fáradt vagyok, akkor vagy gyűlölöd, amit csinálsz, vagy valami komolya egészségügyi problémád van. Egy felnőtt ember, megfelelő motiváció mellett képes napi 8-10 óra magas szintű teljesítményre.
5. Nem tudod hogyan kezdj neki?
Dönteni tudni kell. Döntéseket hozni meg kell tanulni – ha nem megy alapból. Ha halogatod a döntéshozatalt, az leszívja mentálisan az energiáid. Valaminek az elkezdése, annál a döntésnél kezdődik, hogy „meg akarom csinálni”, vagy „el akarom érni”. Ha elég erős a miért, a hogyan majd jön magától. Használsz napi szinten feladatlistát, amin prioritásokat állítasz. Ez az apró eszköz nagyban megkönnyíti a haladásod, a fejlődésed. Apró dolog és őrültségnek hangzik, de látom nap mint nap a környezetemen, hogy elveszik, mert nincs rendszeres, napi feladat és prioritás listájuk. Ha vállalkozásba akarsz fogni, kezdj el ilyen témájú könyveket, blogokat olvasni. Kezd bele a tájékozódásba. A következő lépés az új információk alapján meg fog időben érkezni. Vagy nincs párkapcsolatod, de vágysz rá? Tőlem aztán tolhatod a Tindert meg az társkeresőket is, de eljárhatsz olyan helyekre is, ahol úgy érzed, megfelelő emberekkel ismerkedhetsz meg. Ezek apróságok a nagy képhez képest, karnyújtásnyi távolságra. Olyan nincs hogy nem tudsz nekikezdeni valaminek. Ha így érzed, túl nagy falatot akarsz lenyelni egybe. A mekis burgert se tömöd be egybe az arcodba. (Ja igen, itt úgy emlékszem senki nem jár mekibe!)
6. Túl sok dolgod van?
Úgy érzed, összenyom a sok teendő? Hogy nincs elég időd behozni magad? Hiába csinálod, sosincs vége? Ha valaki elkezd járni egy új úton, aminek ráérez az ízére, előbb vagy utóbb eljön ez a pont. Amikor az ember sok jó dolgot csinál vagy csinálhat, mindent lehetőségnek lát. Egészen addig a pontig, amikor egy napban 24 óra is kevésnek bizonyul. Ilyenkor meg kell állni egy pillanatra és megvizsgálni, hova is tűnik az idő. Ha nincs időd, akkor van egy csomó felesleges dolog az életedben. Felesleges kötelezettségvállalások. Ha éppen ilyen problémával küzdesz, akkor ideje megtanulnod nemet mondani. Ideje rátenned a fókuszt arra, ami igazán számít neked. Minden más időrabló dolog mehet a kukába. Senki sem született tökéletesnek, ezért szerintem egy idő után mindenki beleesik ebbe a szituba. Megtanulni nemet mondani és megérteni, hogy saját életed uralkodója kizárólag saját magad vagy, a két eszköze annak, hogy visszakapd az időd.
7. Nem látod a fától az erdőt?
Kívülről sokszor egyértelmű, ami belülről teljes káosz. Ha úgy érzed, egyhelyben toporogsz, bármit is csinálsz, nincs eredménye vagy látszata, akkor valószínűleg bizonytalan vagy éppen. Ilyenkor tisztáznod kell magadban, mi is a pontos célod. Meg kell vizsgálnod, és meg kell értened mit miért teszel. Ha kicsúszik a lábad alól a talaj, akkor tudnod kell padlót érni, nem pedig azt hinni, hogy éppen lebegsz. Miért csinálod, amit csinálsz? Mi a végső motivációd? Mivé akarsz válni? Ezekre a kérdésekre választ kell adnod magadnak, ha ilyen helyzetben vagy. Ma az vagy, amit tegnap tettél. Holnap az leszel, amit ma teszel. De ha csak egy helyben állsz és pánikolsz (vagy éppen csak tehetetlennek érzed magad), akkor megbukik a kitartásod. Ami nélkül sehova nem érsz el. A helyes cselekedet ebben a helyzetben, ha elkezdesz valami olyat csinálni, amit valami miatt eddig nem tettél meg. Mondjuk félsz tőle, vagy kényelmetlen, vagy unalmas… De éppen ezekről írtam korábban. És pontosan ezzel zárul be a kör. A változás mindig tettekben mérhető!
Ahhoz, hogy a motivációd hosszú távon fennmaradjon és szokássá váljon, rengeteg kitartásra van szükséged. A kitartáshoz pedig egy nagy adag akaraterő kell. Az akaraterő pedig olyan, mint az izom. Minél többet használod, annál erősebb lesz.
„A motiváció mozdít meg, de a szokás az, ami mozgásban tart.” Jim Rohn
Csak csináld!
Ákos