1. A vetés-aratás törvénye
Amit tegnap gondoltál, az meghatározza mai napod. Amit pedig ma gondolsz, kihatással lesz a holnapra. A vetés-aratás törvénye az élet számos területén jelen van. Gondolkodásunk éppen annyira igaz, mint a termőföldbe vetett magokra. A pozitív gondolkodás egy szokás, nem egy adottság. Ahogy a mag sem hajt termést ha nincs elvetve, úgy gondolataink sem lesznek jók, ha nem látjuk meg a dolgok derűs oldalát. Nyilván egyszerűbb megfogni a magokat és elültetni, mint egy olyan megfoghatatlan dologra odafigyelni, mint a gondolataink. De megéri. Ha a problématudatosságot felváltja a megoldás orientált gondolkodás, akkor elindultál a pozitív gondolkodás útján. Ez egy szokás. Egy szokást pedig egyedül te, vagy a környezeted képes kialakítani. Vess el minél több pozitív szokást ma, hogy holnap learathasd a gyümölcsét.
2. A döntés hatalma
Hogy milyen szemüvegen keresztül nézed a világot, egyedül rajtad áll. Az ember egyik legkülönlegesebb adottsága, a döntés hatalma. Rajtunk áll milyen helyzetben hogyan reagálunk. Döntési mechanizmusunk szokások útján, hosszú idő alatt alakult ki. Úgy hozunk döntéseket, hogy azok a legkevesebb ellenállást biztosítsák. A legtöbb embert erre nevel a társadalom. A hosszú távú pozitív gondolkodás egyik alappillére ez a döntési mechanizmus. Képessé kell válnunk tudatosan olyan döntéseket hozni, amik kizárják a negatív visszacsatolásokat és élményeket. A pozitív gondolkodás élethelyzettől függően sok esetben csupán döntés kérdése.
3. A jelen hatalma
A problémák és kihívások elől nem szabad elfutnunk, azért kapjuk őket, hogy megoldást találjunk rájuk. Életünk előre éljük, és visszafelé értjük meg. Minél több figyelmet fordítunk a jelen tudatos megélésére, annál inkább leszünk képesek pozitívan látni a világot. A múltból tanulnunk kell, a jövőben pedig bíznunk. De minden jelenben átélt gondolat és tett képzi a hidat a jövőre. Mikor szeretnél boldog lenni? Gondolom nem 5 vagy 10 év múlva. Nos, akkor a jelenben kell átélned az életbe vetett bizalmad. Mert bíznod kell az életben. Ha megtanulsz bízni a jelen erejében, akkor megtanultad az egyik legfontosabb dolgot a pozitív gondolkodásról.
4. A Mátrix törvénye
A Mátrix című film egyik fő üzenet, hogy amit látunk és tapasztalunk magunk körül a világból, az nem a valóság. Bár egy sci-fi filmről van szó, a gondolat mégsem teljesen fikció. A világot, melyben élünk, agyunk alakítja olyanná, amilyennek mi látjuk. Itt vannak például a színek, amiket agyunk teremt meg. A sárga virág szirmai azért sárgák, mert ezt a hullámhosszúságú fényt verik vissza. A fekete pedig azért fekete, mert teljesen elnyeli a fényt. A Mátrix törvénye azt mondja, hogy a valóság csak egy illúzió. Egy élethelyzetet mindenki máshogyan él meg. Mindenki a saját gondolati szűrőjén engedi át az információkat és a saját döntési mechanizmusának hatására reagál azokra. Ha mindez igaz, márpedig a tudomány jelenlegi állása szerint nagyon is valós, akkor nem is hangzik olyan elképzelhetetlennek a pozitív vizualizáció. Vizualizáld magad pozitívan, hiszen a gondolataid teremtik meg számodra a világod.
5. Buddha törvénye
Az ember frusztrációjának nagy részét a megszerzésre irányuló vágyakozása okozza. A frusztráció pedig a pozitív gondolkodás ellentéte. Sosem elég. De a probléma nem merül ki ennyiben, ugyanis bármit birtokolhatunk, azután is vágyakozni fogunk másra és ez folyamatos aggódást eredményez. Buddha törvénye kicsit máshogy közelíti meg ezt a kérdést. Legyenek álmaink és céljaink. Küzdjünk érte és maradjuk kitartóak, de ne kerüljünk függőségi viszonyba velük. Mert egyáltalán nem attól függ a boldogságunk, hogy megszerezzük-e az áhított luxusautót, vagy lakást. Meg kell tanulnunk élni egyfajta kettősséggel. Úgy kell élnünk és cselekednünk, mintha nem jönne el a holnap, ugyanakkor úgy kell terveznünk, mintha örökké élnénk.
6. Érzelmi hullámvasút
A pozitív beállítottság érzelmi alapú dolog. Az egész világot érzelmeink szűrőjén keresztül érzékeljük. Érzelmi töltöttségünktől függ, hogyan reagálunk egy-egy helyzetre. Előfordul hogy két hasonló helyzetet másképp élünk át, mert adott időpontban más érzelmi hullámhosszon vagyunk. Muszáj megtanulni kezelni érzelmeinket, akárcsak gondolatainkat. Bár ez nem olyan könnyű, mert érzelmeinkre nem egyedül vagyunk hatással. Ez nagyban függ környezetünktől is. De az igazi pozitív attitűd azt jelenti, hogy akkor is képesek vagyunk hinni a megoldásban, amikor dühösek vagyunk. Az érzelmi hullámvasúton lehetünk fent vagy lent, de a belső iránytűnek mindig a pozitív pólus felé kell mutatnia. A kulcsmomentum az érzelmekre adott reakciókban található.
7. A változás megélése
Soha nem leszel kész. Sokan abban a tévhitben élnek, ha elérnek valamilyen állapotot – például megtalálják életük párját, elérik az áhított pozíciót munkahelyükön –, akkor utána ez örökké úgy marad. Valójában soha nem lehetsz kész, mert semmi nem tart örökké. Megoldandó feladatokkal mindig, minden helyzetben találkozni fogsz. Soha nem jutunk a dolgok legvégére, az elménkben lévő vágyak és aggodalmak soha nem fognak megszűnni. Erre a legbölcsebb megoldás, ha elfogadjuk magunkban, az út szeretetét. Maga az út az, ami egyedül állandó az életünkben. Az út, melyen végigmegyünk, melyből tanulunk. Ahol sikerek és kudarcok érik egymást. Ez az egyetlen állandó dolog az életben, minden más folyamatosan változik. Ha elfogadod, hogy ez az élet egyetlen emberi ésszel felfogható értelme, akkor hamar megérted miért fontos minden helyzetre pozitív reakciót adni. Ha magát a változást pozitívnak tekinted, akkor megkönnyíted az életed.
Amint elkezded tudatosan alkalmazni a fenti 7 törvényt, képessé válsz pozitív szokásokat kialakítani. A döntés a kezedben van! Hasonló szándékkal hoztam létre a Boldogság Projektet, ami egy teljes éven át motivál téged a pozitív gondolkodás kialakítására. Csatlakozz Te is az ingyenes Boldogság Projekthez és egy teljes éven át fogom a kezed és vezetlek: http://boldogsagprojekt365.hu
Pozitív gondolatokat és eredményes napot kívánok,
Novák Ákos